بکاپ گیری از وردپرس چیست؟

یک سایت وردپرسی شامل مجموعه‌ای از فایل‌ها و اطلاعات است که درست مانند یک نرم‌افزار عمل می‌کند. حذف این اطلاعات به هر دلیلی (مانند سوختن هارد سرور یا هک شدن) می‌تواند منجر به عدم دسترسی به سایت و در نهایت، نابودی کسب‌وکار شما شود.

برای حفاظت از سایت و کسب‌وکار خود، ضروری است که به طور دوره‌ای از کل اطلاعات سایتتان نسخه‌ پشتیبان تهیه کنید و آن را در مکانی امن (مانند کامپیوتر شخصی خودتان یا سرور مجزای دیگر) ذخیره کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل، بتوانید با استفاده از آن نسخه، سایت را دوباره راه‌اندازی نمایید.

بکاپ هاستینگ یا بکاپ اختصاصی؟

در حالی که سرویس‌های هاستینگ به طور معمول به صورت هفتگی یا ماهانه از سایت بکاپ‌گیری می‌کنند، اما ذخیره‌سازی این بکاپ‌ها روی همان سرور می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد. خرابی سخت‌افزار سرور یا بروز مشکلات حقوقی با هاستینگ و عدم ارائه بکاپ به شما، می‌تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات سایتتان شود.

با توجه به موارد ذکر شده، اتکا به بکاپ‌های هاستینگ کافی نیست و شما به عنوان صاحب سایت، مسئولیت نهایی تهیه نسخه‌های پشتیبان را بر عهده دارید. به یاد داشته باشید که در زمان‌های عادی و بدون وجود مشکل، اهمیت بکاپ‌گیری به وضوح قابل درک نیست، اما در شرایط بحرانی و از دست رفتن اطلاعات سایت، هیچ‌کس، حتی هاستینگ، مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

روش های بکاپ گیری از وردپرس در نوین ادمین

نوین ادمین به طور دوره‌ای (معمولاً ماهانه و یا به درخواست کارفرما هفتگی) و به صورت مجزا از هاستینگ، از سایت شما نسخه پشتیبان تهیه می‌کند. بکاپ‌گیری به صورت فول بکاپ (شامل فایل ها، تنظمیات، دیتابیس، ایمیل ها و..) از طریق کنترل پنل هاست شما (Cpanel یا Directadmin) انجام می‌شود و در نهایت لینک دانلود فایل بکاپ برای شما ارسال خواهد شد.

بکاپ گیری وردپرس به صورت لوکال

در این روش، فایل بکاپ در هاست شخصی شما (همان هاستی که سایتتان در آن راه‌اندازی شده) ذخیره‌سازی می‌شود. پس از تهیه بکاپ لینک دانلود آن برای شما ارسال خواهد شد تا آن را دانلود و روی رایانه شخصی ذخیره نمایید. در صورت بروز مشکل نیاز است فایل بکاپ را در هاست آپلود نمایید تا روند بازیابی انجام شود.

بکاپ گیری وردپرس در سرور مجزا (پیشنهادی)

در این روش، فایل بکاپ روی یک سرور مجزا (در کشوری دیگر) بارگذاری می‌شود. این روش مزایای بیشتری نسبت به بکاپ گیری لوکال دارد.

  • نیاز به دانلود و آپلود بکاپ کاهش پیدا می‌کند
  • امکان بکاپ‌گیری در فواصل زمانی کوتاه‌تر (روزانه یا هفتگی) فراهم می‌شود.
  • در صورت بروز مشکل، فایل بکاپ از سرور دانلود می‌شود و نیازی به آپلود توسط کاربر نیست.

بهترین روش نگهداری از فایل بکاپ

پیشنهاد می کنیم فایل های بکاپ را حتماً روی رایانه شخصی خود دانلود و تا 6 ماه از بکاپ ها نگهداری کنید. ممکن است یک بکاپ از نظری ظاهری سالم به نظر برسد ولی در هنگام بازیابی با خطا مواجه شود یا فایل های داخل آن آلوده به ویرویس باشد؛ بنابراین لازم است بکاپ ها را چند ماه نگهداری کنید تا در صورت بروز مشکل، به فایل های قدیمی تر بکاپ مراجعه کنیم.