سرچ کنسول چیست؟

سرچ کنسول یا Google Search Console ابزار قدرتمند و رایگان گوگل برای مدیران وب سایت های اینترنتی است. سرچ کنسول به شما این امکان را می‌دهد که عملکرد وب‌سایتتان را در نتایج جستجوی گوگل رصد کنید. با استفاده از این ابزار می‌توانید اطلاعات ارزشمندی در مورد ترافیک جستجو، رتبه‌بندی کلمات کلیدی، خطاهای سئو و موارد دیگر به دست آورید.

کاربردهای کنسول جستجوی گوگل یا GSC

ابزار سرچ کنسول که به اختصار GSC هم نامیده می شود اطلاعات بسیار زیادی از وضعیت وب سایت شما ارائه می کند. به وسیله این ابزار می توانید اطلاعات زیر را بدست آورید:

  • شناسایی مشکلات سئو، خطاهای مربوط به خزش، ایندکس و سایر مسائل فنی
  • ردیابی رتبه‌بندی کلمات کلیدی در نتایج جستجو به همراه صفحات مربوطه
  • تحلیل ترافیک ورودی سایت از طریق موتور جستجوی گوگل
  • لینک های داخلی و خارجی وب سایت
  • و …

خدمات نوین ادمین در خصوص SGC

در نوین ادمین خدمات سرچ کنسول از نصب گرفته تا تحلیل و آنالیز به طور کامل ارائه خواهد شد.

نصب و راه اندازی

در این مرحله وب سایت شما را به شکل صحیح به ابزار سرچ کنسول متصل می کنیم و نقشه سایت را نیز معرفی خواهیم کرد. معمولاً چند هفته طول خواهد کشید تا نتایج اولیه در GSC نمایش داده شوند.

بررسی عبارت های کلیدی، صفحات و جایگاه

با آنالیز سرچ کنسول، لیستی از عبارت های کلیدی وب سایت شما که بیشترین میزان ورودی را داشته اند، استخراج می شود. در ادامه رتبه هر عبارت کلیدی، صفحات مقصد، میزان بازدید و سایر اطلاعات مرتبط نیز بدست می آید. در نهایت همه این اطلاعات در قالب یک فایل اکسل به همراه توصیحات لازم برای کارفرما ارسال می شود.

با استفاده از این گزارش از وضعیت فعلی وب سایت خود آگاه خواهید شد و نقاط قوت و ضعف وب سایت آشکار می شود.

بررسی فرصت ها و عبارت های کلیدی مستعد رتبه

کاربردی ترین بخش آنالیز سرچ کنسول، بررسی فرصت ها، گپ های محتوایی، عبارت های کلیدی با پتانسیل بالا و مستعد رتبه گرفتن است. از این طریق می توان ترافیک ورودی سایت را افزایش داد.

با بررسی سرچ کنسول متوجه می شویم که کدام عبارت های کلیدی امکان رشد دارند و برای تولید محتوا یا آپدیت های محتوایی خوراک و سرنخ ایجاد می شود. در نهایت می توان با اساس از نتایج بررسی سرچ کنسول استراتژی سئوی مناسبی اتخاذ کرد.

بررسی و رفع ارورها و مشکلات فنی

سرچ کنسول خطاهایی که در هنگام کراول و ایندکس صفحات سایت رخ می دهد را گزارش می کند. خطاهای فنی نظیر ارورهای 3xx و 4xx و 5xx می تواند مانع از ایندکس صحیح وب سایت شما شود و کلیه اقدمات مثبت شما را تحت تاثیر قرار دهد.

با استفاده از گزارشات سرچ کنسول می توانیم نقاط صعف و مشکلات فنی وب سایت شما را شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام کنیم.