آموزش ورود به کنترل پنل سرویس میزبانی وب
آموزش ورود به کنترل پنل هاست سرویس میزبانی وب

کنترل پنل هاست چیست؟

هنگامی که یک سرویس میزبانی وب خریداری می کنید، نیاز است دسترسی لازم برای اعمال تغییرات و راه اندازی وب سایت را داشته باشید. کلیه دسترسی های لازم برای این کار در بخشی به نام کنترل پنل هاست قرار دارد.

به کمک کنترل پنل هاست می توانید برای سایت خود دامنه و پایگاه داده تعریف کنید و فایل های وب سایت خود را مدیریت کنید. همچنین می توانید تنظیمات بخش های مختلف را تغییر دهید و میزبان فضا و پهنای باند مصرفی خود را مشاهده کنید.

کنترل پنل های معروف سرویس میزبانی وب

در یک مقاله مجزا به معرفی انواع کنترل پنل های موجود در سرویس های میزبانی وب پرداخته ایم. معمولاً در هنگام خرید دو کنترل پنل دایرکت ادمین و سی پنل ارائه می شود که به دلخواه خود می توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید.

انواع کنترل پنل هاست - کدومش بهتره؟
انواع کنترل پنل هاستینگ

نحوه ورود به کنترل پنل هاست

کلیه اطلاعات و راهنمایی های لازم برای ورود به پنل هاستینگ، در هنگام خرید سرویس میزبانی وب، برای شما از طریق ایمیل ارسال می شود. از طریق این اطلاعات می توانید به پنل هاست خود وارد شوید.

البته گاهی کاربران ایمیل ارسالی را به اشتباه حذف می کنند و اطلاعات ورود به کنترل پنل هاست را از دست می دهند. از آنجا که این شرایط بسیار اتفاق می افتد، شرکت های میزبانی وبروش دسترسی دیگری به پنل هاست ایجاد کرده اند. شما می توانید از طریق حساب کاربری خود در سایت اصلی شرکت میزبانی وب، بدون نیاز به یوزر و پسورد، وارد کنترل پنل هاست شوید. در ادامه این دو روش را بررسی خواهیم کرد.

ورود به پنل هاست از طریق اطلاعات ایمیل شده

در هنگام خرید سرویس میزبانی وب اطلاعات ورود از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. این اطلاعات شامل نام کاربری، رمز عبور و لینک ورود به کنترل پنل است.

نمونه ایمیل اطلاعات کنترل پنل هاستینگ، ارسال یک شرکت میزبان وب
نمونه ایمیل اطلاعات کنترل پنل هاستینگ، ارسال یک شرکت میزبان وب

همانطور که مشخص است کافیست به لینک ارائه شده مراجعه کنید و در پنجره باز شده نام کاربری و رمز عبور را وارد نمایید تا وارد کنترل پنل شوید.

ورود به کنترل پنل سرویس میزبانی وب
ورود به کنترل پنل سرویس میزبانی وب (دایرکت ادمین و سی پنل)

بهتر هست همیشه ایمیل ارسالی حاوی اطلاعات هاست را در جایی مطمئن ذخیره کنید تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

نحوه ورود به کنترل پنل هاست از طریق حساب کاربری

اگر به ایمیل ارسالی اطلاعات هاست دسترسی نداشتید می توانید از طریق حساب کاربری خود در وب سایت شرکت ارائه دهنده هاست، به کنترل پنل دسترسی داشته باشید. برای می توانید به شیوه زیر عمل کنید.

ابتدا وارد سایت شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی شوید (مثلاً در اینجا نت افزار). سپس وارد پنل کاربری خود شوید. ظاهر این بخش در شرکت های دیگر متفاوت است. می بایست به دنبال فرم لاگین یا عبارت هایی با عنوان ورود – پنل کاربری یا … بگردید.

ورود به حساب کاربری در سایت نت افراز

در صفحه جدید می بایست نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید. اگر آنها را فراموش کرده اید می توانید از طریق ایمیل آن را بازیابی کنید.

فرم ورود به حساب کاربری در شرکت نت افراز

دقت کنید این نام کاربری و پسورد مربوط به حساب کاربری شما در سایت شرکت ارائه دهنده خدمات است و با اطلاعات ورود به پنل هاست متفاوت است

پس از ورود به حساب کاربری از طریق منوی سرویس ها، سرویس هاست مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی آن کلیک کنید.

حال دنبال دکمه های ورود به directadmin یا cpanel بگردید. با کلیک بر روی این لینک ها می توانید وارد کنترل پنل هاست شوید.

دکمه های ورود مستقیم به کنترل پنل های سی پنل و دایرکت ادمین
دکمه های ورود مستقیم به کنترل پنل های سی پنل و دایرکت ادمین

نحوه دسترسی مجدد به اطلاعات هاست

اگر ایمیل اطلاعات هاست را حذف کرده اید و به آنها دسترسی ندارید می توانید از طریق تاریخچه ایمیل های ارسالی پنل کاربری خود اقدام کنید. برای این کار کافیست طبق آموزش قبلی وارد حساب کاربری خود شوید و از طریق منو پروفایل، بر روی گزینه تاریخچه ایمیل یا عبارت های مشابه کلیک کنید.

آخرین ایمیل های ارسال از طرف شرکت میزبانی وب برای شما
آخرین ایمیل های ارسال از طرف شرکت میزبانی وب برای شما

حال در صفحه باز شده به دنبال ایمیلی با عنوان اطلاعات هاست باشید. آن را باز کنید تا ایمیل مرتبط با اطلاعات هاست خریداری شده که قبلاً برای شما ارسال شده بود را مجدداً مشاهده کنید.

در بین ایمیل های ارسال شده به دنبال ایمیلی با عنوان اطلاعات هاست، یا مشخصات سرویس میزبانی وب باشید.

دقت نمایید که تاریخچه ایمیل معمولاً برای چند ماه نگهداری می شود و پس از گذشت زمان مشخص، ایمیل های قبلی حذف خواهد شد. لذا در صورتی که زمان زیادی از دریافت اطلاعات هاست شما گذشته باشد ممکن است آن را در این بخش مشاهده نکنید. در صورت بروز این شرایط می توانید به پشتیبانی هاست خود تیکت بزنید و درخواست کنید که مشخصات هاست را مجدداً برای شما ارسال کنند.