استفاده از ابزارهای آنلاین برای آنالیز سایت

همیشه گفتیم باز هم تاکید می کنیم ابزارها فقط برای این هستند که به شما یک دید مناسب ارائه کنن و اطلاعات مناسبی رو جهت تصمیم گیری در اختیارتون قرار بدن. بنابراین شما باید فقط گزارشات این ابزارها رو مطالعه و بر اساس نیازتون، اونهایی که لازم میدونید رو رفع کنید.

این ابزارها رو یک ربات در نظر بگیرید که بر اساس برنامه ای که بهش دادن قراره یک سری اطلاعات از سایت شما استخراج کنه. از اونجایی که متغیرهای زیادی داریم که میتونه در نتایج این بررسی تاثیر بزاره پس اعداد و ارقام ارائه شده نباید شما رو گول بزنه. بنابراین تمام تلاشتون رو باید بکنید تا این اعداد و ارقام رو تحلیل کنید و به این نتیجه برسید که چطوری بین سرعت و کیفیت تعادل برقرار کنید!

ابزارهایی که میخوایم بهتون معرفی کنیم معروف ترین سیستم های آنلاین آنالیز سایت هستند و فاکتورهای خاص خودشون رو در بررسی سایت ها مد نظر قرار میدن. در ادامه این مقاله در خصوص دو سیستم آنالیز سایت GTmetrix و Google Page Speed Insight صحبت می کنیم و بهتون یاد میدیم چطوری گزارش این دو ابزار رو تحلیل کنید.

معرفی GTmetrix

معرفی ابزار GTmetrix

جی تی متریکس یکی از معروفترین ابزارهای بررسی سرعت سایت هست که اطلاعات مهمی در خصوص وضعیت سایت در اختیارتون قرار میده. بعد از اینکه GTmetrix سایتتون رو بررسی کرد علاوه بر اینکه زمان لود و حجم سایت رو بهتون میده امتیاز سایت شما رو بر اساس دو معیار Page speed (گوگل) و Yslow (یاهو) مشخص میکنه. در ادامه یه سری آیتم براتون لیست میشه که میتونید ببینید سایت شما در خصوص هر آیتم چه امتیازی گرفته و اون ایتم چقدر در سرعت سایت شما تاثیر داره.

  1. مشاهده وب سایت GTmetrix

نحوه آنالیز سایت با ابزار GTmetrix

بعد از اینکه وارد سایت جی تی متریکس شدید کافیه آدرس سایتتون رو در نوار بالایی تایپ کنید و بر روی کلید Analyze کلیک کنید.

بررسی سایت توسط جی تی متریکس

در ادامه جی تی متریکس سایتتون رو بر اساس معیارهایی که داره بررسی میکنه

در نهایت یک گزارش این شکلی بهتون ارائه میکنه.

گزارش جی تی متریکس از سرعت سایت

بهتره در جی تی متریکس ثبت نام کنید. اینطوری علاوه بر اینکه دیگه در صف انتظار قرار نمی گیرید گزارش هاتون هم ذخیره میشه و میتونید بعداً اون ها رو بررسی کنید.

بررسی گزارش جی تی متریکس

خب حالا باید بریم سراغ گزارش و ببینیم آمار ارقام ارائه شده به ما چی میگن و دقیقاً چه اشکالاتی در سایتمون وجود داره. در ویدئوی زیر به صورت کلی یک گزارش جی تی متریکس رو بررسی کردیم.

معرفی ابزار google page speed insight

معرفی ابزار Google Page Speed

این ابزار مال خود گوگل هست و آیتم های خاصی رو در سایت شما مورد بررسی قرار میده. برای PageSpeed Insights مهمه که محتوا و اطلاعات اولیه سایت شما خیلی سریع برای کاربر لود بشه و تا زمانی که کاربر داره اون اطلاعات رو میخونه مابقی اجزای صفحه لود بشن. بنابراین هرچقدر زمان پاسخگویی سایت بیشتر باشه و یا محتوای اولیه شما دیرتر نمایش داده بشه امتیاز کمتری میگیرید.

ابزار سنجش سرعت سایت گوگل، سایت شما رو در حالت موبایل و دسکتاپ به صورت مجزا بررسی میکنه و بر این اساس امتیازات مجزایی رو هم در نظر میگیره. در ادامه گزارش این ابزار میتونید آیتم هایی که در سایتتون مشکل داره رو ببینید و در خصوص هرکدوم که خواستید اطلاعات بیشتری رو مطالعه کنید.

  1. مشاهده وب سایت PageSpeed Insights

نحوه آنالیز سایت با ابزار پیج اسپید گوگل

بعد از اینکه وارد این ابزار شدید کافیه در نوار بالایی آدرس سایتتون رو درج کنید و بر روی دکمه Analyze کلیک کنید.

انالیز سایت در پیج اسپید اینسایت گوگل

در ادامه گوگل یک آنالیز اینطوری تحویلتون میده

گزارش پیج اسپید گوگل

سرویس پیج اسپید گوگل در حال حاضر خدماتی به کشور ایران ارائه نمیکنه. بنابراین برای آنالیز سایتتون باید حتماً از طریق سرویس های قند شکن! اقدام کنید.

بررسی گزارش پیج اسپید گوگل

خب حالا باید بریم سراغ گزارش و ببینیم آمار ارقام ارائه شده به ما چی میگن و دقیقاً چه اشکالاتی در سایتمون وجود داره. در ویدئوی زیر به صورت کلی یک گزارش گوگل پیج اسپید رو بررسی کردیم.