پروتکل FTP چیه و چطوری باید ازش استفاده کنم؟

FTP چیست؟

FTP مخفف عبارت File Transfer Protocol بوده و همان‌طور که از نامش مشخص است پروتکلی برای انتقال فایل در اینترنت است. از FTP برای انتقال فایل بین سرور (هاست سایت) و کلاینت (کامپیوتر شما) استفاده می‌شود.

همان‌طور که برای دانلود فایل از اینترنت دست‌به‌دامن نرم‌افزارهای دانلود فایل نظیر IDM می‌شوید برای آپلود فایل نیز به نرم‌افزارهای FTP نیازمندیم. انتقال فایل‌های سنگین و حجیم به هاست با استفاده از اف تی پی بسیار راحت‌تر است و دردسر کمتری دارد.

 

چرا باید از اف تی پی استفاده کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید سرعت آپلود از سرعت دانلود پایین‌تر است و انتقال فایل‌های سنگین از کامپیوتر شخصی به هاست زمان زیادی خواهد گرفت و معمولاً در اواسط کار با خطا نیز مواجه خواهید شد که به طور کل انتقال کنسل خواهد شد. در چنین شرایطی می‌بایست امکان Resume فعال باشد تا در صورت بروز خطا، آپلود از همان نقطه قبلی مجدداً آغاز گردد. نرم‌افزارهای FTP دقیقاً به همین منظور مورداستفاده قرار می‌گیرند.

با استفاده از نرم‌افزارهای اف تی پی می‌توانید مانند کامپیوتر شخصی، بین فولدرهای مختلف هاست خود به‌سرعت گشت‌وگذار کنید و فایل‌های موردنظر را جهت ویرایش به رایانه خود منتقل نمایید و بعد از اتمام کار، آنها را مجدداً آپلود نمایید. تمامی انتقال‌ها به‌صورت Drag & Drop انجام می‌شود و سرعت کار تا حد بسیار زیادی بالا خواهد رفت.

 

چگونه از طریق FTP فایل‌های خود را منتقل کنیم؟

برای انتقال فایل‌ها از طریق FTP نیاز به یک نرم‌افزار اف تی پی دارید. نرم‌افزارهای زیادی در این حوزه وجود دارند ولی دو نرم‌افزار محبوب‌تر از بقیه هستند.Filezilla  و Smart FTP

کار با نرم‌افزارهای FTP بسیار ساده است. فقط نیاز دارید که اطلاعات هاست را به نرم‌افزار ارائه کنید تا در یک‌چشم به‌هم‌زدن، به هاست متصل شوید و فایل‌ها و فولدرهای موجود را مشاهده کنید.

مقایسه Filezilla و SmartFTP

Filezilla رایگان است و امکانات محدودتری دارد. رابط کاربری آن کمی ضعیف است و کاربران تازه‌کار، کمتر با آن ارتباط برقرار می‌کنند.

SmartFTP پریمیوم هست با امکان استفاده 30 روزه به‌صورت رایگان. این نرم‌افزار امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و رابط کاربری آن نسبت به Filezilla برتری‌های بسیاری دارد. البته نسخه‌های کرک شده این نرم‌افزار در سایت‌های دانلود ایرانی قرار گرفته است.

 

آموزش استفاده از نرم‌افزارهای Smart FTP و Filezilla

در این ویدئوی آموزشی با نحوه استفاده از نرم‌افزار Filezilla و Smart FTP آشنا خواهید شد. نرم‌افزار Filezilla رایگان است و آخرین نسخه آن را می‌توانید از وب سایت رسمی Filezilla دریافت کنید.

آموزش ایجاد حساب کاربری FTP در هاست

همان‌طور که در ویدئو مشاهده کردید با اطلاعات هاست که برای شما هنگام خرید ارسال می‌گردد می‌توانید به FTP متصل شوید؛ اما اگر وب‌سایت شما دارای چند نویسنده است بهترین کار این است که برای هرکدام فضای مشخصی برای آپلود فایل‌ها در نظر بگیرید به‌طوری که دسترسی هر فرد محدود به فضای خودش باشد. برای این کار باید حساب‌های کاربری FTP با دسترسی محدود ایجاد کنید.

ساخت اکانت اف تی پی در هاست با کنترل پنل دایرکت ادمین و سی پنل تفاوت زیادی نخواهد داشت. با این حال به شما نحوه ساخت حساب کاربری اف تی پی را در هر دو کنترل پنل آموزش خواهیم داد.

 

آموزش استفاده از نرم افزارهای Smart FTP و Filezilla برای اتصال به هاست

ساخت اکانت FTP در دایرکت ادمین

برای ایجاد حساب کاربری FTP در دایرکت ادمین ابتدا باید وارد کنترل پنل شوید و مطابق تصویر زیر بر روی لینک FTP Management کلیک کنید.

حساب کاربری FTP در دایرکت ادمین

در صفحه بعدی لیست اکانت‌های FTP موجود بر روی هاست را مشاهده خواهید کرد. برای ساخت حساب کاربری جدید بر روی لینک Create FTP account کلیک کنید.

ایجاد حساب کاربری ftp در directadmin

  • FTP Username: در این قسمت نام کاربری مدنظر خود را به زبان انگلیسی بنویسید.
  • Enter Password: در این قسمت پسورد حساب کاربری خود را تعیین نمایید.
  • Re-Enter Password: در این قسمت هم مجدداً پسورد را مطابق فیلد قبلی وارد کنید.

حال اگر می‌خواهید یک حساب کاربری با دسترسی کامل مدیریتی ایجاد کنید گزینه Domain را فعال کنید. اگر می‌خواهید دسترس حساب را محدود کنید گزینه User را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، فولدری به نام کاربر ایجاد شده و دسترسی صرفاً برای این فولدر برقرار خواهد شد. در نهایت اگر می‌خواهید دسترسی به پوشه خاصی از سایت برقرار شود باید گزینه Custom را فعال نموده و مسیر آن را نیز مشخص نمایید.

ساخت اکانت FTP در Cpanel

برای ایجاد حساب کاربری FTP در سی پنل ابتدا باید وارد کنترل پنل شوید و مطابق تصویر زیر در بخش Files بر روی لینک FTP Accounts کلیک کنید.

ساخت اکانت ftp در سی پنل

در صفحه بعدی برای ساخت حساب کاربری جدید، نیاز است اطلاعات حساب جدید رو وارد کنید.

  • Log in: در این قسمت نام کاربری را به زبان انگلیسی بنویسید.
  • Domain: در این قسمت دامنه‌ای که می‌خواهید اکانت اف تی پی برایش ساخته شود را مشخص کنید.
  • Password: در این قسمت پسورد حساب کاربری را درج کنید.
  • Password (Again): در این قسمت هم مجدداً پسورد را مطابق فیلد قبلی بنویسید.

اگر می‌خواهید یک حساب کاربری با دسترسی کامل مدیریتی درست کنید گزینه Directory را بدون تغییر رها کنید ولی اگر می‌خواهید دسترسی به دایرکتوری خاصی محدود شود آن را در این بخش، مشخص کنید.

همچنین می‌توانید مقدار فضای قابل‌استفاده برای این حساب را نیز مشخص کنید. مثلاً اگر نمی‌خواهید این حساب اف تی پی بتواند بیشتر از 200 مگابایت آپلود کند، می‌بایست در قسمت Quota مقدار 200  را درج کنید. در غیر این صورت تیک Unlimited به معنای “بدون محدودیت” را بزنید تا محدودیتی در خصوص حجم آپلود در نظر گرفته نشود.