هاست بی کیفیت نخرید

کاهش سرعت سایت به دلیل ایجاد محدودیت منابع پردازشی

کند شدن و افت سرعت یک سایت زمانی اتفاق می‌افتد که هاست سایت نمی‌تواند پردازش‌ها را با سرعت مناسب انجام دهد. در چنین شرایطی پردازش‌ها در صف اجرا قرار گرفته و افت سرعت کاملاً محسوسی در سایت نمایان خواهد شد.

هر سرویس میزبانی یک سری مشخصات پردازشی محدودی داشته که توسط شرکت هاستینگ تعیین می‌گردد. در واقع مدیر سرور برای هر هاست مقادیر مشخصی از منابع سرور نظیر ram – cpu در نظر می‌گیرد که در هنگام خرید زیاد از طرف خریداران موردتوجه واقع نمی‌شود.

در سرویس‌های هاست ارزان‌قیمت، منابع اختصاص‌داده‌شده به هر هاست پایین بوده و معمولاً برای سایت‌های وردپرسی که نیاز به منابع بالاتری دارند مناسب نیست. در این شرایط پردازش اطلاعات با سرعت پایین انجام شده و سرعت سایت کاهش خواهد یافت.

چگونه از محدودیت منابع مطلع شویم؟

می‌توانید به شرکت هاستینگ تیکت بزنید و در خصوص محدودیت‌ها و مصرف منابع سایت، سؤالات خود را مطرح کنید. مدیران هاست باتوجه‌به دسترسی‌هایی که دارند می‌توانند میزان مصرف شما را اعلام کنند.

همچنین می‌توانید به مشخصات سرویس هاست خود مراجعه کنید و میزان محدودیت پردازش و ram خود را مشاهده کنید. اگر به این اطلاعات دسترسی ندارید از مدیر سرور در قالب تیکت سؤال کنید.

در نهایت با داشتن اطلاعات فوق (میزان مصرف و میزان محدودیت) می‌توانید از محدودیت منابع هاست خود مطلع شوید.

همچنین اگر زیاد با خطاهای 5xx نظیر خطای 503 مواجه می‌شوید به این دلیل است که سرویس میزبانی شما قادر به پردازش اطلاعات نیست و منابع سرور جوابگوی پردازش‌ها نیستند. بهتر است در صورت بروز چنین شرایطی سرویس میزبانی خود را تغییر دهید.

چگونه مشکل محدودیت منابع را برطرف کنیم؟

دو راه پیش روی شماست. یا سایت خود را بهینه کنید تا منابع کمتری مصرف کند یا سرویس هاست خود را ارتقاء دهید.

معمولاً شرکت‌های میزبانی وب در پلن‌های بالاتر خود، علاوه بر فضا و پهنای باند، منابع پردازشی بیشتری نیز اختصاص خواهند داد.  با دانستن میزان مصرف فعلی، پلنی انتخاب کنید که حداقل 30 درصد منابع بیشتر از مصرف فعلی در اختیار شما قرار می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین علل تفاوت قیمت سرویس‌های مختلف میزبانی وب، موضوع تخصیص منابع پردازشی است. هرچقدر هاست محدودتر باشد امکان ارائه سرویس به افراد بیشتری فراهم می‌شود و قیمت تمام شده سرویس برای مشتری کاهش می‌یابد. بنابراین سرویس‌های میزبانی وب ارزان قیمت، شلوغ‌تر هستند و منابع پردازشی کمتری به هر هاست تعلق می‌گیرد.

کاهش سرعت سایت به دلیل لود بالای سرور

در یک سرویس میزبانی وب اگر سرور اصلی شلوغ‌تر باشد منابع سرور بیشتر درگیر شده و با حداکثر توان پردازشی خود فعالیت خواهند کرد. در چنین مواقعی گفته می‌شود لود سرور بالاست. بدین معنی که سرور در حال استفاده از ماکزیمم توان پردازشی خود است.

وقتی لود سرور بالا رود سرعت پردازش اطلاعات کاهش یافته و ظرفیت پردازش رو اتمام خواهد بود. در این شرایط سرور قادر به پاسخگویی به درخواست‌های ارسالی نیست و نمی‌تواند به هاست‌های زیرمجموعه خود منابع پردازشی لازم را اختصاص دهد؛ بنابراین همه هاست‌های روی سرور با مشکل سرعت مواجه خواهند شد.

عدد لود سرور به مشخصات سخت‌افزاری سرور بستگی دارد و شما در یک سرویس هاست ساده، مقدار لود سرور اصلی را متوجه نخواهید شد. همچنین لود یک سرور همیشه بالا نخواهد ماند و با کاهش تعداد درخواست‌های پردازشی، به شرایط نرمال باز می‌گردد. همه چیز به تعداد کاربران، تعداد و نوع سایت‌های میزبانی شده بستگی خواهد داشت.

انتخاب بین کیفیت و قیمت در خرید هاست

چگونه متوجه لود بالای سرور شویم؟

اگر سرور اختصاصی یا مجازی داشته باشید قادر به مشاهده میزان لود سرور خواهید بود ولی اگر هاست معمولی دارید به میزان لود سرور دسترسی نخواهید داشت.

اگر گاهی سرعت سایت شما خوب است و گاهی با افت سرعت مواجه می‌شوید احتمالاً لود سرور اصلی هاست شما بالا رفته است.

ازآنجایی‌که منابع سرور به‌صورت اشتراکی بین هاست‌های زیرمجموعه تقسیم می‌شود ممکن است در ساعات غیر پیک، نظیر نیمه‌شب‌ها سرعت سایت بهبود یابد؛ بنابراین در نیمه‌شب یا صبح زود سرعت سایت خود را تست کنید. اگر در این مواقع سایت شما سریع‌تر از دیگر ساعات روز لود می‌شود می‌توان نتیجه گرفت لود بالای سرور موجب کاهش سرعت سایت شما خواهد شد.

اگر لود بالا به‌دفعات بالا در سرور شما اتفاق می‌افتد و در اکثر مواقع روز، سرعت سایت کند می‌شود بهتر است هاست خود را تغییر دهید.

چطوری مشکل لود سرور را حل کنیم؟

این مورد دست شما نیست. در این شرایط حتی رفتن به پلن بالاتر نیز مشکل شما را حل نخواهد کرد؛ چراکه سرور اصلی دچار مشکل است. در واقع می‌بایست از یک سرور دیگر برای میزبانی وب، استفاده کنید.

احتمالاً با واژه “هاست وردپرس” در تبلیغات فروش هاست شرکت‌های میزبانی وب مواجه شده‌اید. قیمت این سرویس‌ها به مراتب بالاتر از سایر پلن‌های میزبانی است. تفاوت هاست وردپرس با هاست معمولی در اختصاص منابع بیشتر، اعمال محدودیت‌های کمتر و سرور خلوت‌تر است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت برای داشتن یک هاست با کیفیت بهتر و اختصاص منابع بالاتر، باید بیشتر هزینه کنید …

تأثیر کانفیگ سرور در سرعت لود سایت

منظور از کانفیگ، تنظیمات، سخت‌افزار و نرم‌افزارهای نصب شده بر روی یک سرور است. اگر سرور کانفیگ مناسبی داشته باشد و از ابزارهای مناسبی بهره ببرد، با کمترین منابع قادر به انجام پردازش‌های زیادی خواهد بود. بالعکس اگر کانفیگ مناسب نباشد حتی با وجود منابع بیشتر، قادر به انجام همان تعداد پردازش نخواهد بود.

به طور مثال اگر در یک سرور به‌جای استفاده از هاردهای معمولی از هاردهای SSD NVME استفاده شود سرعت پردازش تا 30 برابر افزایش یافته و سرعت سایت‌های میزبانی شده به‌مراتب بالاتر خواهد رفت.

همچنین استفاده از وب سرور سریع نظیر لایت اسپید کمک بسیار زیادی به بهینه‌سازی مصرف منابع خواهد داشت و با فرض مشخصات سخت‌افزاری مشابه، امکان مدیریت سایت‌های بیشتری را نسبت به وب ‌سرورهای دیگر فراهم می‌آورد.

ارتقاء کانفیگ هزینه سرور و هاست‌های زیرمجموعه را افزایش می‌دهد؛ بنابراین قیمت سرویس‌های میزبانی باکیفیت و کانفیگ بالا، نسبت به سایر سرویس‌ها بالاتر خواهد بود.

چگونه کانفیگ سرور را به دست آوریم؟

شرکت‌های ارائه‌دهنده هاستینگ معمولاً در خصوص وب سرور و نوع هارد توضیحات لازم را ارائه خواهند کرد. (درصورتی‌که شرکت هاستینگ این اطلاعات را به شما ارائه نکرد به‌هیچ‌وجه از آن مجموعه خرید نکنید!) اما در خصوص تنظیمات انجام شده، به دلیل بُعد فنی موضوع، توضیحاتی ارائه نمی‌شود.

بهتر است همیشه هنگام خرید سرویسی با هارد SSD و وب سرور لایت اسپید تهیه کنید. معمولاً هاست‌های وردپرسی این شرایط را دارا هستند.

همیشه خطر هاست بی کیفیت در کمین شماست

کاهش سرعت به دلیل پینگ ضعیف سرور

پینگ در واقع به تأخیر زمانی بین ارسال درخواست و پاسخ سرور گفته می‌شود. در واقع از زمانی که شما درخواستی برای باز شدن یک سایت ارسال می‌کنید تا زمانی که سرور درخواست شما را بررسی و اصطلاحاً شروع به لود سایت می‌کند (نه لود کامل فقط شروع لود) پینگ گفته می‌شود. هرچقدر این تأخیر کمتر باشد سرعت ارسال درخواست و پاسخ سرور بیشتر بوده و سرعت بهتری توسط کاربر احساس می‌شود.

پینگ به عوامل زیادی بستگی دارد. کیفیت سرور، منابع اختصاص‌داده‌شده، بعد مسافت کاربر تا سرور، میزان لود لحظه‌ای و… بیشترین تأثیر را روی پینگ سرور خواهند داشت.

به‌عنوان‌مثال سرورهای ایرانی برای کاربران ایرانی به دلیل کاهش مسافت، پینگ بهتری دارند و بالعکس سرورهای آمریکایی پینگ به‌مراتب پایین‌تری دارند. به همین دلیل معمولاً سایت‌های ایرانی بر روی سرورهای ایرانی یا سرورهای اروپایی مثل آلمان و فرانسه که بعد مسافت کمتری با ایران دارند میزبانی می‌شوند.

چگونه پینگ سرور را به دست آوریم؟

برای به‌دست‌آوردن پینگ نیاز به آدرس سایت یا IP سرور دارید. در کامپیوتر شخصی خود از طریق منوی استارت ویندوز، RUN را پیدا کرده و عبارت CMD را تایپ و اینتر کنید. با بخش “Command Prompt” شوید و در آنجا دستور زیر را تایپ کنید:

به‌دست‌آوردن پینگ بر اساس آدرس  > >   ping novinadmin.com 

 به‌دست‌آوردن پینگ بر اساس آی پی  > >   ping 195.201.52.76

مقدار پینگ بر اساس واحد میلی‌ثانیه به شما نمایش داده خواهد شد و هرچقدر این مقدار کمتر باشد و به صفر نزدیک‌تر، پینگ یا تأخیر زمانی کمتر خواهد بود. پینگ 100 یا 200 میلی‌ثانیه عدد مناسبی برای سرور شما خواهد بود.