قبل از مطالعه این مقاله

هرگز سفارش طراحی سایت ندهید!

اول اطلاعات کسب کن!

اکیداً پیشنهاد می کنیم اگر به هر دلیلی قصد ورود به فضای دیجیتال و راه اندازی یک وب سایت اینترنتی دارید دقایقی از وقت خود را به مطالعه این مقاله اختصاص دهید تا با شرایط و مسیر راه اندازی یک وب سایت اینترنتی آشنا شوید.

با مطالعه کامل این مقاله می توانید:

  طراحی سایت وردپرسی توسط خودمان یا شرکت طراحی سایت

  ملزومات اولیه طراحی سایت

  برای راه اندازی یک وب سایت اینترنتی به این سه مورد نیاز خواهید داشت …

  دامنه اینترنتی

  آدرس سایت شما در اینترنت

  سیستم مدیریت محتوا

  نرم افزاری جهت مدیریت ظاهر و محتوای سایت

  هاستینگ

  کامپیوتری جهت نگهداری از فایل‌های سایت

  دامین یا دامنه اینترنتی

  دامنه یا دامین همان آدرس سایت شماست. به‌عنوان مثال دامنه سایت نوین ادمین www.novinadmin.com است. هر سایت برای راه‌اندازی به یک دامنه احتیاج دارد. دامنه انواع و قیمت‌های مختلفی دارد. برای آشنایی بیشتر با دامنه‌های اینترنتی و ثبت دامنه مورد نیاز خود پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را مطالعه کنید.

  هاستینگ یا میزبانی وب

  هاست یا میزبانی وب در واقع به کامپیوتری گفته می‌شود که از فایل‌های سایت شما نگهداری و میزبانی می‌کند. این کامپیوتر می‌بایست دائماً روشن بوده و به اینترنت پرسرعت نیز متصل باشد؛ به همین دلیل این کامپیوترها بیشتر با نام سرور شناخته می‌شوند و شرایط نگهداری و مدیریت خاص خود را دارند. برای آشنایی بیشتر با سرویس‌های میزبانی وب و خرید یک سرویس مطمئن، مشاهده دوره آموزشی “پشت پرده صنعت هاستینگ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  سیستم مدیریت محتوا

  هر سایت در واقع یک نرم افزار است که توسط برنامه نویسان نوشته می‌شود. این نرم افزار به شما کمک می‌کند تا ظاهر و محتوای بخش‌های مختلف سایت را ویرایش کنید. هرچه امکانات این نرم افزار بیشتر باشد و دسترسی بیشتری برای شخصی سازی به شما ارائه کند و همچنین امکانات متنوع‌تری داشته باشد هزینه آن بیشتر خواهد بود.

  در پروسه “طراحی سایت” طراح ابتدا نرم افزار اصلی را راه اندازی کرده و سپس ظاهر و امکانات مورد نیاز کارفرما را بر روی آن ایجاد می‌کند. در نهایت اطلاعات اولیه و محتوای سایت بر روی نرم افزار بارگزاری خواهد شد.

  آنچه باعث تفاوت قیمت در هزینه خدمات طراحی سایت می‌شود مربوط به نوع نرم افزار (پولی یا رایگان)، امکانات، ظاهر (آماده یا اختصاصی) و خدمات ارائه شده خواهد بود. در ادامه به انواع روش‌های طراحی سایت خواهیم پرداخت که تاثیر بسیار زیادی در قیمت‌ نهایی کار خواهد داشت.

  وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا

  قبل از اینکه وارد بحث انواع روش‌های طراحی سایت شویم می‌بایست بدانید که محبوب ترین نرم افزار برای پیاده سازی سایت های اینترنتی که اتفاقا رایگان است و بیش از ۳۰ درصد سایت‌های دنیا از وردپرس به‌عنوان سیستم مدیریت محتوا (CMS) استفاده کرده‌اند. در ایران نیز وردپرس پلتفورم و نرم افزار اصلی برای طراحی اکثر وب‌سایت‌های اینترنتی است.

  انواع روش‌های طراحی سایت

  روش‌های مختلفی برای طراحی یک سایت اینترنتی وجود دارد

  قالب آماده وردپرسی

  طراحی قالب وردپرسی

  سایت ساز

  سیستم اختصاصی

  قالب آماده وردپرسی

  یکی از ساده ترین و ارزان ترین روش‌های طراحی سایت، استفاده از قالب های آماده سیستم مدیریت محتوای وردپرس است. وب سایت های زیادی قالب های آماده رایگان و پولی ارائه می کنند. از آنجا که در این روش کدنویسی و طراحی انجام نمی شود سایت در ارزان ترین حالت و سریع‌ترین زمان ممکن راه اندازی شده و تنها می بایست اطلاعات کارفرما داخل آن جایگزین شود و در برخی قسمت‌ها برای انطباق بیشتر با خواسته های کارفرما ویرایش هایی صورت پذیرد.
  قالب های آماده امکانات بسیار خوبی دارند و معمولاً به کسب و کارهای نوپا که می‌خواهند سایت خود را با هزینه کم و امکانات مناسب راه اندازی کنند استفاده از قالب آماده وردپرسی را پیشنهاد می کنیم.

  طراحی قالب وردپرس

  برخی کسب و کارها تمایل دارند ظاهر وب سایت خود را به صورت اختصاصی طراحی کنند. این روش خود به سه مدل اجرا می‌شود.

  طراحی اختصاصی به کمک قالب آماده

  در این روش ابتدا یک قالب آماده که به نظر کارفرما نزدیک است انتخاب شده و تغییرات مختلف بر روی آن اعمال می شود. این روش نسبت به قالب آماده هزینه بیشتری دارد و صرفاً تفاوت در ظاهر سایت خواهد بود.

  طراحی اختصاصی به کمک افزونه‌های صفحه ساز

  در این روش قالب سایت وردپرسی به صورت اختصاصی از اول طراحی می شود اما این طراحی به کمک ابزارهای صفحه ساز انجام می شود و هیچگونه کدنویسی در طراحی قالب صورت نمی گیرد. از آنجا که این روش طراحی می بایست از اول طرح اختصاصی خود را پیاده سازی کند هزینه کار به مراتب بالاتر خواهد رفت.

  طراحی اختصاصی و کدنویسی قالب وردپرسی بصورت صفر تا صد

  در این روش ابتدا ظاهر پیشنهادی سایت بصورت تصویر گرافیکی برای کارفرما ارسال می شود و تغییرات بر روی این تصویر گرافیکی اعمال می شود تا کارفرما آن را تایید کند. در نهایت طراح، قالب وردپرسی را مطابق تصویر نهایی کدنویسی کرده امکانات مد نظر را پیاده سازی خواهد کرد. این روش به دلیل داشتن طراحی گرافیکی و انجام کدنویسی اختصاصی هزینه بالایی داشته و معمولاً مجموعه‌هایی از قالب کدنویسی شده استفاده می کنند که نیاز به امکانات بیشتر و سرعت بهتر دارند.

  سایت سازها

  سایت سازها به نوعی قالب آماده محسوب می شوند با این تفاوت که کسب و کار نیازی به خدمات طراحی سایت نداشته و کلیه عملیات راه اندازی سایت، دامنه ابتدایی و سرویس میزبانی توسط شرکت ارائه دهنده خدمات آماده شده است. شما صرفاً یک مدل از قالب های ارائه شده را تایید می کنید و یک سایت مشابه آن برای شما ایجاد می شود. حال فقط نیاز است محتوای خود را در سایت وارد کنید.

  در این روش شما به صورت ماهیانه اقدام به پرداخت هزینه سایت خواهید نمود و مادامی که این شرکت پابرجا باشد و شما هزینه های ماهانه یا سالانه خود را پرداخت کنید به سایت دسترسی خواهید داشت.

  طراحی سیستم اختصاصی

  برخی از کسب و کارها نیاز به امکاناتی فراتر از یکی سیستم مدیریت محتوا نظیر وردپرس دارند. این مجموعه ها تمایل دارند نرم افزار سایت یا همان سیستم مدیریت محتوا از اول برایشان کدنویسی شده و همزمان ظاهر و امکانات هم متناسب نیاز طراحی و پیاده سازی شود. همانطور که مشخص است طراحی چنین سیستمی هزینه های بسیار بالایی به همراه خواهد داشت. معمولاً شرکت های بزرگ یا فروشگاه های اینترنتی معروف به سراغ سیستم اختصاصی می روند.

  کدام روش طراحی سایت مناسب من است

  همه چیز به نیاز و بودجه شما بستگی دارد. در صورتی که کسب و کار خود را به تازگی راه اندازی کرده اید و می خواهید با هزینه کم یک وب سایت شرکتی، فروشگاهی و… راه اندازی کنید وردپرس و قالب های آماده به کمک شما خواهند آمد. اما اگر بودجه مناسبی برای شروع کار در نظر دارید و همچنین امکاناتی که نیاز دارید کمی با سایت های نرمال متفاوت است بنابراین نیاز به قالب اختصاصی یا سیستم اختصاصی خواهید داشت. مقاله زیر مزایا و معایب روش های مختلف طراحی سایت را با جزئیات بیشتری بررسی می کند.

  وجه تمایز نوین ادمین

  پس از سال‌ها فعالیت در حوزه وب بخوبی می‌دانیم که کسب و کارها چه سوالات و دغدغه‌هایی در ذهن دارند. تعدد شرکت‌های ارائه دهنده خدمات با قیمت‌هایی که اختلاف بسیار زیادی دارند از یک طرف و روشن نبودن چشم انداز پیش رو از سوی دیگر، پروسه طراحی سایت را به یک چالش بزرگ برای مدیران کسب و کارها تبدیل کرده است. بنابراین تلاش خواهیم کرد قبل از ورود به مرحله قرارداد، ابتدا به سوالات موجود در ذهن شما پاسخ دهیم و بهترین مسیر را با توجه به شرایط کسب و کار، پیش روی شما قرار دهیم.

  طراحی سایت شرکتی

  یک سایت شرکتی برای معرفی محصول و خدمات با امکان فروش محصولات و خدمات ، گالری ویدئو و تصاویر ، درج اخبار و . . .

  طراحی سایت رستوران

  یک وب سایت جهت معرفی معرفی غذاهای قابل سرو ، مشتری های مشهور ، امکانات رفاهی ، دکوراسیون داخلی رستوران ، آموزش آشپزی و . . .

  طراحی سایت گردشگری

  یک وب سایت جهت معرفی تورهای مسافرتی ، مکان های دیدنی و گردشگری ، فروش بلیط قطار – اتوبوس و هواپیما ، معرفی سوغات هر شهر و . . .

  طراحی سایت شرکتی

  یک سایت شرکتی برای معرفی محصول و خدمات با امکان فروش محصولات و خدمات ، گالری ویدئو و تصاویر ، درج اخبار و . . .

  طراحی سایت فروشگاهی

  یک سایت فروشگاهی با تمام امکانات مثل فروش محصولات ، سبد خرید ، اتصال به درگاه بانکی ، حراج و تخفیف و . . .

  طراحی سایت پزشکی

  یک وب سایت جهت آموزش پزشکی، فروش تجهیزات پزشکی و یا معرفی پزشکان با امکاناتی نظیر نوبت دهی و گالری تصاویر

  اول از همه: مشاوره رایگان

  معتقدیم که مشاوره‌ خاص، وجه تمایز ما با سایر شرکت‌های طراحی سایت است. یک مشاوره از جنس تجربه!
  معمولاً در جلسه اول مسیر راه را برای شما روشن خواهیم کرد و به اکثر سوالات موجود در ذهن شما پاسخ خواهیم داد. با روشن شدن مسیر و آگاهی از گزینه‌های موجود، انتخاب شما آگاهانه تر و مطمئن‌تر خواهد بود.
  مهم نیست کدام مجموعه افتخار همکاری با شما را خواهد داشت، مهم این است که آگاهانه و با اطمینان کامل این مسیر پر چالش را آغاز کنید.
  خوشحال خواهیم شد در مسیر موفقیت شما، نقشی هرچند کوچک ایفا کنیم.
  یک مشاوره رایگان مهمان ما باشید…

  ارائه خدمات مدیریت و پشتیبانی

  یکی از سوالات اصلی و دغدغه‌های مهم مدیران کسب و کارها قبل از سفارش طراحی سایت، وضعیت پشتیبانی و مدیریت آن است!
  در نوین ادمین پس از اینکه سایت خود را تحویل گرفتید نحوه مدیریت آن به شما آموزش داده خواهد شد. علاوه بر آن در صورت بروز مشکل یا نیاز به اعمال تغییرات نیز امکان ارائه خدمات مدیریت سایت مقدور خواهد بود.

  همواره در کنار شما هستیم …

  سوالات متداول

  پاسخ به برخی سوالات متداول

  بسیاری از سوالات موجود در ذهن کارفرمایان پاسخ عمومی ندارد و می بایست پس از بررسی شرایط، نیاز و بودجه کسب و کار، بهترین تصمیم را اخذ نمود. با این حال در ادامه تلاش داریم داریم تا به برخی از سوالات مهم، پاسخ دهیم.

  سوالی در ذهن دارید؟ با ما در ارتباط باشید…

  چرا هر شرکتی یه چیزی میگه؟

  معمولاً شرکت‌های مختلف تجارب متفاوتی دارند و در زمینه‌های خاصی نیز تخصص دارند. به‌عنوان مثال اگر شرکتی فقط “خدمات طراحی سیستم اختصاصی” ارائه کند معمولاً استفاده از “قالب آماده وردپرسی” را به شما پیشنهاد نخواهد کرد. بنابراین این شما هستید که می‌بایست از دل مشاوره‌ها اطلاعات لازم را کسب نمایید و مسیر اختصاصی خود را ترسیم نمایید.

  چرا قیمت ها اینقدر اختلاف دارن؟

  همانطور که بالاتر نیز اشاره شد استفاده از سیستم های مدیریت محتوای رایگان یا پرمیوم، قالب آماده یا طراحی شده، امکانات و خدمات جانبی ارائه شده در قیمت نهایی تاثیر بسیار زیادی دارد. در کنار این موضوع، تجربه و قدمت شرکت طراحی سایت، تعداد نمونه‌کارها، برند بودن و حتی لوکیشن شرکت (تهران یا شهرستان) در قیمت نهایی مسلماً تاثیر گذار خواهد بود.

  خودمم نمی‌دونم چی نیاز دارم!

  نگران نباشید… این مشکل تنها برای شما نیست! بسیاری از مدیران کسب و کارها به دلیل عدم آشنایی با حوزه وب، معمولاً با گزینه های در دسترس آشنایی ندارند. به همین دلیل برخی از پروژه‌های طراحی سایت با نارضایتی طرفین (مجری و کارفرما) به پایان می‌رسد. برطرف کردن این مشکل از وظایف یک شرکت طراحی سایت با تجربه است تا پس از بررسی نیازهای کارفرما در جلسه مشاوره، پیشنهادات مختلف را ارائه نموده و گزینه‌های مختلف را پیش روی شما قرار دهد.

  از کجا باید شروع کنم؟

  همه چیز با یک ایده شروع خواهد شد. یک ایده درست و حسابی! در جلسات مشاوره، به شما خواهیم گفت این ایده تا چه حد عملیاتی خواهد بود. نیازی حتماً به جلسه حضوری نیست. بصورت تلفنی یا ارتباط در پیام رسان ها نیز امکان پذیر است. در ادامه نوع سایت مورد نیاز، امکانات لازم و مسیر راه را به شما ارائه خواهیم نمود تا بتوانید آگاهانه تر تصمیم گیری نمایید.

  گاهی اوقات در جلسات مشاوره به مشتری پیشنهاد می‌کنیم کلاً به فکر طراحی سایت نباشد! لزوماً داشتن یک سایت منجر به موفقیت نخواهد شد. طراحی سایت شروع یک مسیر است که اگر آماده طی این مسیر نباشید موفقیت دور از دسترس شماست و طراحی سایت صرفاً یک هزینه بی بازگشت خواهد بود!

  خودم سایت بزنم یا بدم شرکت طراحی سایت؟

  احتمالاً در وب سایت های مختلف ویدئو‌ها و دوره های مختلف آموزش طراحی سایت را دیده اید که بعضاً رایگان نیز هستند و در آنها ذکر شده است که بدون دانش کدنویسی می توانید سایت طراحی کنید. شاید این موضوع شما را قلقلک داده است که بجای صرف هزینه خود اقدام به راه اندازی سایت نمایید.

  پاسخ ما در برابر این سوال این است:

  اگر وقت کافی در اختیار دارید و به این حوزه نیز علاقمند هستید و می توانید ساعت ها پای رایانه در حال سروکله زدن با چالش های مختلف باشید پیشنهاد می کنیم خود اقدام به طراحی سایت نمایید. چرا که طراحی یک سایت متوسط در زمان کوتاه امکان پذیر خواهد بود و بعداً نیز قابلیت افزایش امکانات را خواهد داشت.

  اگر وقت کافی برای طراحی سایت ندارید و همچنین قادر به نشستن طولانی مدت پشت رایانه نیستید و سروکله زدن با چالش ها برای شما اعصاب خردکن! است پیشنهاد می کنیم تمرکز اصلی خود را بر روی کسب و کار قرار دهید و طراحی سایت را به متخصص این کار واگذار نمایید.

  دانلود کتاب الکترونیکی

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید