ترافیک اینترنت بر اساس دستگاه کاربران

قبلا گوگل چطوری سایت ها رو ایندکس می کرد؟

قبلا گوگل نسخه دسکتاپ سایت شما رو ایندکس می کرد و بر اساس اطلاعاتی که در نسخه دسکتاپ قرار داشت شما رو در نتایج جستجو قرار میداد.

اگر شما نسخه موبایلی از سایت داشتید گوگل بهش توجهی نمی کرد و کاربردش فقط برای کاربران موبایلی بود .

اما چند روزی هست که گوگل وبمستر داره به کاربرانش پیام میده که سیستم Mobile-First Index یا ایندکس موبایلی سایت ها رو فعال کرده و از این به بعد نسخه موبایل سایت ها رو ایندکس میکنه .

آیا این یک الگوریتم جدیده ؟

نه این الگوریتم گوگل نیست و نمیشه گفت آپدیت الگوریتم های گوگل هست . این کار در واقع ارتقا سیستم ایندکس سایت هاست .

اینکه آیا گوگل بعداً بخواد بر اساس نتایج این سیستم الگوریتم های خودش رو بروزرسانی کنه یک موضوع دیگه ای هست که با توجه به این شرایط اصلا بعید نیست بخواد همچین کاری رو انجام بده . اما فعلا در این خصوص چیزی عنوان نشده .

خب الان با Mobile First Indexing قراره چه اتفاقی بیفته ؟

الان دیگه گوگل نسخه موبایل رو به عنوان پیش فرض قرار میده و اون رو ایندکس میکنه . یعنی اگر سایت شما نسخه موبایلی نداشته باشه و یا برای نمایش بر روی تلفن های هوشمند طراحی نشده باشه اونوقته که شما باختین !!

سایت شما ممکنه سه حالت داشته باشه که برای هر حالت یک اتفاق میفته :

طراحی سایت بصورت رسپانسیو

سایت شما رسپانسیو هست

همینجا بهتره بهتون بگم از سایتتون رسپانسیوه جای هیچ نگرانی نیست . اگر طراحی سایت شما بصورت استاندارد انجام شده و اطلاعات سایت در هر دو حالت یکسانه میتونه براتون امتیاز مثبت تلقی بشه و از خیلی های دیگه جلوترین .

سایت شما نسخه موبایلی داره

خب در این حالت باید بررسی کنید . ببینید نسخه دسکتاپ و نسخه موبایل چقدر با هم تفاوت میکنه . آیا متنی هست که در نسخه موبایل نمایش داده نشده ولی در نسخه دسکتاپ نمایش داده شده ؟

متن ها و بخش های اینچنینی رو هم گوگل نمیبینه (چون الان از دید موبایلی سایت شما رو داره نگاه میکنه) و طبعاً ایندکس هم نمیشن .

سایت بدون طراحی رسپانسیو

سایت شما نسخه موبایلی نداره و رسپانسیو نیست

واقعاً سایتتون برای موبایل بهینه نیست ؟ خب اولین چیزی که باید بگم اینه که باید از این موضوع خجالت بکشید !! کسب و کاری سایتش در سال 2018 برای موبایل بهینه نشده باشه؟؟ مگه میشه ؟؟ مگه داریم ؟؟

اولین کاری که باید بکنین اینه که سریعاً قالب سایت رو عوض کنین و یا سفارش طراحی سایت رسپانسیو بدید .

۳ توصیه مهم جهت آمادگی برای Mobile First Indexing

توصیه های زیر رو جدی بگیرید تا بتونید از این طوفانی که گوگل به راه انداخته جون سالم به در ببرید .

این توصیه ها ممکنه بعضاً برای شما هزینه هایی هم در بر داشته باشه ولی بهتره هرچه سریعتر اقدام کنید تا کسب و کارتون به خطر نیفته و بتونید با شرایط جدید هماهنگ بشید .

مطالعه وبلاگ گوگل

صفحه اطلاع رسانی گوگل خصوص Mobile First Indexing رو مطالعه کنید . گوگل در این صفحه اطلاعاتی که بهش نیاز دارین رو توضیح داده و راهنماییتون میکنه باید چه کارهایی انجام بدید .

باز هم تاکید میکنیم اگر سایت شما رسپانسیو هست و یا اطلاعات نسخه موبایلی شما با نسخه دسکتاپی تفاوتی نداره جای نگرانی نیست.

برای طراحی رسپانسیو اقدام کنید

اگر چه هنوز هم گوگل نسخه موبایلی سایت ها رو قبول میکنه اما باید توجه داشته باشید ممکنه این مورد رو هم تا چند وقت دیگه نادیده بگیره و فقط وب سایت های رسپانسیو رو ایندکس کنه .

در نسخه موبایلی عملا قالب سایت و لینک مطالب شما ممکنه تغییر کنه و یک سری محتوا برای کاربر نمایش داده نشه اما وقتی سایتتون رسپانسیو میشه یعنی همون قالب و محتوا اینبار در صفحه نمایش کوچک تلفن های هوشمند بصورت صحیح و استاندارد نمایش داده میشه .

بنابراین پیشنهاد می کنیم هرچه سریعتر شما هم به جمع وب سایت های رسپانسیو ملحق بشید

محتوای آکاردئونی و تب ها

قبلا گوگل اعلام کرده بود محتوایی که در تب ها و منو های آکاردئونی قرار میگیره به دلیل اینکه یجورایی مخفی کردن اطلاعات از دید کاربر هست ممکنه باعث جریمه گوگل بشه .

اما به لطف فضای کوچک نمایشگر تلفن های هوشمند دیگه نباید نگران این موضوع باشید و دستتون برای اعمال تغییرات و طراحی های خلاقانه باز هست .

جان مولر از مدیران ارشد گوگل میگه :

Mobile First Indexing فقط نسخه موبایل یک صفحه رو ایندکس میکنه . این صفحه میتونه شامل تب ، فولدر ، منو و بصورت کلی آیتم هایی باشه که در وهله اول از دید کاربر مخفی هستند . ما اینها رو مثل محتوای عادی صفحه ایندکس می کنیم.